Napój z pokrzywy

26-04-2014

Kategorie:
    Nie wyrzucajcie pokrzywy!
Zajrzyjcie do ogrodów swoich lub cudzych, najlepiej tych jeszcze nie wypielonych, oddalonych od ruchu miejskiego. O tej porze roku znajdziecie tam bez trudu pokrzywę zwyczajną. Zerwijcie liście z górnej części rośliny w ilości około pół kilograma i zróbcie z niej „życiodajny” napój.  Pracujcie w rękawiczkach, żeby nie poparzyć rąk. Spytacie: po co tyle zachodu? Oto odpowiedź. Pokrzywa wzmacnia organizm, dostarczając żelaza, potasu i innych mikroelementów. Oczyszcza krew i układ trawienny, wspomaga pracę trzustki i wątroby, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia włosy. Jeśli nie przekonałam Was, zajrzyjcie do Wikipedii.

Sposób przygotowania:

1. Liście pokrzywy dokładnie umyj i  osusz na sicie.
2. Wrzuć liście do sokowirówki lub przekręć przez maszynkę do mięsa.
3. Jeśli używasz sokowirówki otrzymasz gotowy sok, jeśli natomiast użyjesz maszynki do mięsa, odsącz powstałą „papkę” na sicie. Z 1/2 kg pokrzywy otrzymasz około 3/4 szklanki soku.
4. Do szklanki wody dodaj  łyżeczkę soku z pokrzywy, łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę soku z cytryny.
5. Dokładnie wymieszaj składniki i gotowe.
6. Napój, przygotowujemy wieczorem, a pijemy go rano.
7. Pełna kuracja pokrzywą powinna trwać dwa tygodnie.
8. Jeśli nie mamy tyle pokrzywy, albo cierpliwości, zaaplikujmy sobie jednorazowo szklankę soku z pokrzywy z dodatkiem miodu. Zrobi swoje.
 Czy wiesz, że...
sok możesz przechować na przykład w zamrażalniku, wlewając go do woreczka na lód. Zamiast łyżeczki soku, należy wrzucić do szklanki dwie kulki lodowe. :)

Zostaw ocenę:

Napój z pokrzywy

Skladniki:

Składniki soku:

  • ½ kg liści pokrzywy

Składniki napoju:

  • łyżeczka soku z pokrzywy
  • łyżeczka miodu
  • szklanka przegotowanej wody
  • łyżeczka soku z cytryny

Komentarze: