Letni kisiel z czerwonych porzeczek

13-07-2013

Kategorie:

Jakie smaki kojarzą Wam się z dzieciństwem? Dla mnie jednym z nich jest smak domowego kisielu z czerwonych porzeczek, który latem na podwieczorek podawała moja mama. Aby zdążyć z przygotowaniem deseru na przyjście popołudniowych gości,  biegłam z blaszanym kubeczkiem na koniec ogrodu, gdzie rosły krzaki obsypane gęsto owocami. Lubiłam zawsze moment, kiedy w końcu zasiadaliśmy w zacienionej altance i jedliśmy orzeźwiający kisiel z waniliowym sosem.
Gdybyśmy zapytali dzisiaj kilkuletnie dziecko, z czego robi się kisiel, zapewne odpowiedziałoby, że z torebki. Najmłodsze pokolenie nie ma pojęcia o tym, że podstawą do zrobienia kisielu są prawdziwe, świeże owoce. Na dowód, spróbujcie wpisać w Wikipedii hasło ‘kisiel’– co zobaczycie na obrazku?
Dlatego właśnie postanowiłam przypomnieć Wam stary przepis na domowy kisiel: lekkostrawny, pełny witamin, którego smak i zapach jest o wiele bardziej wyrazisty od tego kupionego w supermarkecie.

Porzeczki odszypułkować i opłukać, wrzucić do gotującej wody, ugotować jak kompot. Odsączyć wywar, do powstałego kompotu dodać cukier, gotować do rozpuszczenia cukru. Mąkę ziemniaczaną wymieszać z zimną wodą, powoli wlewać do wywaru cały czas mieszając. 
Kisiel jest pyszny i na ciepło i na zimno, ale jeśli jesteście zwolennikami tej drugiej wersji, dobrze jest skropić powierzchnię kroplami zimnej wody, aby w czasie studzenia nie powstał kożuch. 
 
A teraz coś, co uczyni z pozornie zwykłego kisielu, niezwykły deser...

Zostaw ocenę:

Letni kisiel z czerwonych porzeczek

Skladniki:

  • 0,5 kg czerwonych porzeczek
  • 1 l. wody
  • 20 dkg cukru
  • 10 dkg mąki ziemniaczanej
  • 0,5 szklanki zimnej wody

Komentarze:

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem